30kVA Three Phase 50Hz 60Hz 400Hz 115V AC Varible Voltage and Frequency Power Supply Converter
- Home
- 30kVA Three Phase 50Hz 60Hz 400Hz 115V AC Varible Voltage and Frequency Power Supply Converter
30kVA Three Phase 50Hz 60Hz 400Hz 115V AC Varible Voltage and Frequency Power Supply Converter
MOQ: 1 Piece (MOQ) | Price: US$4,500.00
1-9 Pieces
US$4,300.00
10+ Pieces
- DEMING
Energy Producers Ltd
- Category
Categories: AC POWER SOURCE, Power Inverter
- Date
2026-04-07
Overview Projects
MOQ: 1 Piece (MOQ) | Price: US$4,500.00
1-9 Pieces
US$4,300.00
10+ Pieces
Did you like this Work? Please Share
Product Specifications
| Customization: | Available |
| Application: | Three Phase Transducer |
| Output Type: | Triple |
| Type | LW33-30K |
| capacity | three phase 30KW |
| Circuit way | IGBT/PWM Delta Modulation Technique |
| input mode | three phase four wire |
| voltage range | 380V±25%(Or AC220V AC480V) |
| frequency domain | 30-70Hz |
| Rated capacity | 30KW |
| output mode | three phase four wire |
| Output wave | Pure sine wave |
| output voltage | L-L: 200V ,L-N :115V |
| voltage accuracy | ±1% |
| output frequency | 400Hz (Or 50HZ 60HZ) |
| frequency accuracy | ±0.1% |
| Output rated current | 86.6A |
| Overload capacity | 110%,10min;200%,10s |
| Dynamic voltage transient range | 2%(0~100% load change) |
| THDV | THD<3%(nonlinear load) |
| Display Window | Touch screen display |
| voltmeters | precision 0.1V |
| current meters | precision 0.1A |
| frequency table | precision 0.1Hz |
| power | precision 0.1W |
| communication | RS485/RS232/WIFI/GPRS/Enternet(Optional) |
| system efficiency | normal mode: 90% |
| insulation resistance | DC> 500V 20MΩ |
| dielectric strength | (Input and output to the ground)1800Vdc,Leakage current is less than 3.5mA,1 minute without arc |
| level of protection | IP22 |
| mode of connection | Output Terminal block |
| heat-dissipating method |
Forced fan refrigeration |
| operating temperature | -10ºC~+50ºC |
| relative humidity | 0-90%(without condensation) |
| noise(dB) | <65Db |
| Size (mm) | 630×1000×1430mm |
| Weight (kg) | 327KG |
| Power type | Three phase in and three phase out |
| Capacity | 150KVA |
| Circuit mode | IGBT/SPWM |
| AC Input | Phase number |
| Input voltage range(Vac) | 480V±15% |
| Input frequency range(Hz) | 30-70 |
| AC output | Phase number |
| Wave form | Pure sine wave |
| Output Voltage(V) | 380Vac |
| Output Voltage Accuracy(V) | ≤1% |
| Output frequency range(Hz) | 45-65 |
| Output Frequency Accuracy(Hz) | ≤0.01% |
| Output rated current(A) | 197A/180A/126A |
| THD | ≤3% |
| Dynamic response time | 2ms |
| Power factor(PF) | 0.8 |
| Peak Coefficient(CF) | 3:1 |
| Efficiency | ≥90%(Resistive load 80%) |
| Display | Type |
| Communication | RS485/RS232/WIFI/GPRS |
| Environment | Insulation strength |
| Noise (1 m) | ≤55dB |
| Ambient temperature | -10ºC~+50ºC |
| Humidity | 0-90%(No condensation) |
| Altitude(m) | ≤2000m |
| Indicator light | Electricity, Inverter (Power Supply, Overvoltage, Undervoltage, Overcurrent, Overheat, LED Model Configuration) |
| Protection | Input connection, input under voltage, output over voltage , output over current , output overload , output short circuit , overheat |
| Cooling mode | Fan |
Detailed Specifications
|
Type |
LW33–30K |
|
capacity
|
three phase 30KW |
|
Circuit way |
IGBT/PWM Delta Modulation Technique
|
|
| |





