10kw 20kw 30kw 50kw off Grid Yaw Wind Turbine Charge Controller Yaw Wind Generator Charge Controller
- Home
- 10kw 20kw 30kw 50kw off Grid Yaw Wind Turbine Charge Controller Yaw Wind Generator Charge Controller
10kw 20kw 30kw 50kw off Grid Yaw Wind Turbine Charge Controller Yaw Wind Generator Charge Controller
- DEMING
- Category
- Date
Overview Projects










Product Description
| Type | 50KW-384Vdc |
| Wind turbine rated power | 50KW |
| Wind turbine max. power | 80KW |
| Battery | 384Vdc |
| Function | Rectifier,charge, control, *DC output |
| Automatic protection function | Over voltage protection, constant voltage charge, arrester |
| Manual function | Manual brake |
| Display mode | LCD+LED |
| Display content | Wind turbine voltage, current, power; battery voltage, charge current |
| PWM constant pressure voltage1 | >507Vdc |
| PWM constant pressure voltage1 | ———- |
| Wind turbine 3-phase dump load 1 voltage | 515±5Vdc |
| Wind turbine 3-phase dump load 2 voltage | 520±5Vdc |
| Wind turbine 3-phase dump load 3 voltage | 525±5Vdc |
| Wind turbine recharge voltage | 475±5Vdc |
| Self-provided 3phase dump load connecting wire | >16mm² |
| Self-provided battery connecting wire | >30mm² |
| PWM fuse | 100A |
| Charging fuse | 200A |
| Work environment temperature | -30-60°C |
| Relative humidity | <90% No condensation |
| Noise (1m) | <40dB |
| Degree of protection | IP20(Indoor)IP65 (Outdoors) |
| Cooling method | Forced air cooling |
| * Extral Control function (optional) | yawing, variable pitch, mechanical brake, hydraulic brake, electromagnetism brake |
| *Communication interface (optional) | RS485/USB/GPRS/WIFI/Ethernet |
| *Temperature compensation (optional) | -4mv/°C/2V,-35°C~+80°C, Accuracy:±1°C |
| Controller Size (mm) Weight (kg) | 600*500*1200 110 Kg |
| Dump load Size (mm) Weight (kg) | 720*500*1300 110 Kg 700*450*530 39 Kg |
* Above parameter only for reference
Could be custom made according to user’s requirements.
Specifications
Key Features
- Manufacturer/Factory & Trading Company: Manufacturer/Factory & Trading Company